جمعه, 3 خرداد 1398

 

 

برگزاری جلسه کمیته آمار برداری سراسری منابع آب

سومین دور آمار برداری سراسری منابع آب کشور با هدف تهیه بانک جامع منابع آب سطحی و زیرزمینی در حال اجرا می باشد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر، مهندس حسین تقی زاده اظهار داشت: دور اول آمار برداری سراسری منابع آب در سال 1383 و دور دوم آن در سال 1389 انجام شده و هم اکنون دور سوم آمار برداری در حال برگزاری می باشد.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر خاطر نشان کرد: این طرح با هدف تهیه بانک جامع منابع آب سطحی و زیرزمینی به منظور تهیه گزارشات بیلان تفصیلی و نیمه تفصیلی آب و ... می باشد.

وی افزود: این دور از آمار برداری از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده و امید است تا پایان سال جاری بخش عملیات صحرایی آن نکمیل شود.

تقی زاده اظهار داشت: دو گروه مشاور، شامل شش تیم در سراسر استان مشغول به انجام عملیات آمار برداری می باشند و یک گروه مشاور نیز کار انجام نظارت بر عملیات را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: نظارت و کنترل عالیه کلیه مراحل آمار برداری نیز توسط شرکت آب منطقه ای صورت می گیرد.

تقی زاده با اشاره به پیشرفت حدود 50 درصدی آمار برداری صحرایی اضافه کرد: آماربرداری با توجه به فصل تر و خشک صورت می گیرد که این امر موجب افزایش دقت تخلیه منابع آبی می گردد.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ای اظهار داشت: عملیات آمار برداری از هشت منبع آبی شامل چاه، چشمه، قنات، سردهنه و نهر، موتور پمپ سیار، ایستگاه پمپاژ ثابت، آب بند و سد مخزنی صورت می گیرد.

مهندس حسین تقی زاده تصریح کرد: با توجه به برنامه ریزی افق 1404 استان بوشهر که تامین 45 درصد آب شرب استان از طریق شیرین سازی آب دریا می باشد، آمار برداری از آب دریا و نقاط برداشت آن به عنوان یک منبع و برنامه ریزی بر روی آن مدنظر قرار گرفته است.

تقی زاده نقش نرم افزارهای تخصصی در این دور آمار برداری را بسیار پررنگ دانست و افزود: این دوره از آمار برداری با رویکرد استفاده از نرم افزار و روش های نوین فعالیت خود را آغاز کرده است که باعث افزایش دقت و تسریع در زمان آمار برداری می گردد.

وی اضافه کرد: تمامی آمار ثبت شده به صورت آنلاین در سامانه واحد ملی بارگزاری می گردد، که این امر در برنامه ریزی کلان مدیریت منابع آب تاثیر به سزایی خواهد داشت.

تقی زاده در پایان اظهار داشت: بدیهی است با به روز رسانی آمار منابع آبی از نظر تعداد و تخلیه سالانه، می توان برنامه ریزی منابع آب را بهبود بخشید.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر

دیدگاه کاربران